Vemo, kako blokirati DHT – najpogostejši vzrok za izpadanje las

dht blocker

Kazalo vsebine

Dihidrotestosteron – DHT je zelo aktivna oblika testosterona. V DHT ga pretvori encim 5-ɑ reduktaza. DHT je opredeljen kot derivat testosterona, ki nastaja v nadledvičnih žlezah, prostati in lasišču – lojnicah lasnih mešičkov.

DHT je ključni hormon v adolescenci pri moških in je odgovoren za rast las na obrazu in telesu. DHT je tudi pogost vzrok za krčenje lasnih mešičkov v lasišču v poznejši starosti, kar vodi v prve stopnje plešavosti.

Kako DHT deluje v telesu?

DHT se proizvaja s pretvorbo testosterona. Testosteron je hormon, ki ga v telesu nimajo samo moški, ampak tudi ženske. Tako testosteron kot DHT sta androgena ali hormona, ki prispevata k oblikovanju moških spolnih lastnosti, ki se začnejo pojavljati v puberteti. Te vključujejo:

  • globok glas
  • rast in odebelitev telesne dlake in mišične mase
  • rast penisa, mošnje, mod in začetek proizvodnje sperme
  • spremembe v načinu shranjevanja telesne maščobe

Ko se staramo ima naše telo koristi od DHT na več načinov. Pomaga ohranjati skupno mišično maso, spodbuja spolno zdravje in plodnost. Moški imajo v telesu velike količine testosterona. Približno 10% tega se pri odraslih pretvori v DHT z encimom 5-ɑ reduktaza. DHT nato vstopi v krvni obtok, v njem prosto teče in doseže lasišče. Tu se veže na receptorje v foliklih, ki jim začne škodovati. Zaradi tega se folikli krčijo in tako ne morejo več podpirati rasti zdravih las.

Vendar pomanjkljivosti DHT ne vključujejo samo izgube las. Telesu lahko škoduje tudi na druge načine. Nenormalno visoke ravni DHT so povezane z naslednjimi težavami:

  • upočasnitev celjenja kože po poškodbi
  • povečana prostata
  • rak na prostati
  • koronarna bolezen srca

DHT kot vzrok za izpadanje las

Po pridobivanju iz testosterona se dihidrotestosteron veže na androgene receptorje lasnih mešičkov v koži. Lasni mešički v čelnem predelu glave, temenu (zgornjem delu) in na lasišču so bolj nagnjeni k vplivu DHT. To je jasno vidno na moški – Norwoodovi lestvici, kjer DHT ne vpliva na lase na straneh in na zadnji strani glave. Na teh območjih so lasni mešički bolj odporni na DHT.

Ta hormon signalizira konec Anagena – faze rasti las in povzroči kratko prehodno fazo, imenovano Katagen. DHT nastane tako, da se iz testosterona tvori z encimom 5α reduktaza. Številne komponente, kot je finasterid, želijo blokirati to reakcijo in tako ustaviti signal, ki prekinja fazo rasti. Dihidrotestosteron deluje tako, da aktivira različne gene, ki povzročijo smrt celic lasnih mešičkov in s tem izpadanje las.

„Zanimivo dejstvo ostaja, da čeprav ima dihidrotestosteron pozitiven učinek na rast dlak po telesu, ima negativen učinek na lase.“

DHT in presaditev las

Pri presaditvi las so ti predeli lasišča tisti, ki služijo kot donatorska mesta, iz katerih se vzamejo presadki. Zahvaljujoč tej lastnosti presajeni lasje še naprej ohranjajo odpornost na učinke DHT na novem mestu rasti.

Dihidrotestosteron pri ženskah

Pri ženskah so poročali o povišanih koncentracijah dihidrotestosterona med nosečnostjo in menopavzo. Tako kot pri moških ima dihidrotestosteron uničujoč učinek na lasne mešičke v lasišču ženske. Vendar se vzorec izpadanja in redčenja las pri ženskah razlikuje od vzorca moških las.

Zakaj DHT povzroča izpadanje las

Povečana raven DHT na lasišču velja za enega glavnih vzrokov za androgeno alopecijo, njegovo delovanje na lasišču pa lahko opišemo kot avtoimunski odziv na lasne mešičke. V telesu jih prepozna kot tujek in ​​jih prične uničevati. Folikli se pod delovanjem DHT skrčijo, kar hkrati oslabi njihovo proizvodnjo las. Poškodovani lasni mešički že izgubljajo sposobnost tvorjenja zdravih las, tj. lasje se redčijo z vsakim novim ciklom, izgubljajo barvo, dolžino, dokler popolnoma ne izginejo ali izpadejo. Ta proces redčenja las se imenuje miniaturizacija.

Poleg procesa krčenja lasnih mešičkov dihidrotestosteron negativno vpliva še na lasni cikel, tako da skrajša Anageno rastno fazo in lase prisili, da prezgodaj vstopijo v Telogen, kar posledično povzroči njihovo prezgodnje izpadanje. Neravnovesje med izpadanjem in ponovno rastjo las je tako še bolj izrazito in lasje se začnejo vidno redčiti.

Kaj je učinkovito proti DHT?

Priporočamo uporabo izdelkov, ki vsebujejo snovi, ki pomagajo blokirati zunanje ali notranje dejavnike, ki povzročajo prekomerno proizvodnjo dihidrotestosterona v telesu in lasišču. Tako imenovani DHT blokatorji ali inhibitorji.

DHT inhibitorji – blokatorji

DHT inhibitorji so snovi, ki delujejo na odpravo proizvodnje dihidrotestosterona v telesu z oslabitvijo aktivnosti encima 5-ɑ reduktaze. Hkrati omejujejo destruktivne procese DHT proti lasnim mešičkom.

  1. FINASTERID (preberi več)

Finasterid kot sintetični inhibitor DHT blokira nastajanje dihidrotestosterona in tako odpravi njegov učinek na lasne mešičke. Na trgu je na voljo v obliki tablet.

  1. SAW PALMETTO (preberi več)

Jagodičasta rastlina, ki prihaja iz Amerike. Zavira encim 5-ɑ reduktazo. Je encim, ki je odgovoren za pretvorbo testosterona v DHT in zato deluje kot preventivni blokator DHT.

Za razliko od večine drugih snovi, ki zavirajo DHT in so navedene, je Saw Palmetto najučinkovitejši pri zmanjševanju količine DHT v telesu in lasišču. (Kot je omenjeno zgoraj, lahko Saw Palmetto zavira 5-ɑ reduktazo. To naredi bolje kot ustavi delovanje DHT.)

Na srečo za ljudi, ki trpijo za androgeno alopecijo, dodajanje Saw Palmetta za nego las ni velik problem. Na primer, poskusite to nežno, a učinkovito kombinacijo za čiščenje lasišča.

Potrebujemo:

  • 1 skodelico tople vode
  • 1 žlico sode bikarbone
  • 1 žlico jabolčnega kisa
  • 1 kapsulo ekstrakta Saw Palmetta
  • 1/3 skodelice soka grenivke
  • 2-3 žličke grozdnega olja

 

Priprava:

Vse sestavine zmešajte v skledi, vendar pazite na kombinacijo sode bikarbone in jabolčnega kisa. Ko se združijo, začnejo burno reagirati, zato nepredušna posoda ni primerna. Zgornji del naj ostane le ohlapno privit, da lahko zrak uhaja.

Koristi za vaše lase:

Soda bikarbona in jabolčni kis delujeta kot nežno čistilo. Ekstrakt Saw Palmetta zavira 5-ɑ reduktazo in tako preprečuje kopičenje DHT na lasišču. Poleg tega sok grenivke in olje grozdja očistita in revitalizirata lasišče in lasne mešičke.

  1. Kopriva

Kopriva je rastlina, ki se običajno goji v Severni Ameriki, Evropi ter Aziji. Znana je po svojem ostrem učinku ob dotiku. Morda pa niste vedeli, da je tudi odličen lokalni DHT blokator.

Če želite poskusiti koprivo, poskusite s preprostim šamponom za blokiranje DHT.

Potrebujemo:

  • 2-3 stebla koprive
  • 1 čajna žlička kokosovega olja
  • 10 kapljic eteričnega olja rožmarina
  • 1 čajna žlička kurkume v prahu
  • 1 skodelica jabolčnega kisa
  • 1 čajna žlička sode bikarbone

Priprava:

Pustimo, da voda zavre, nato pokrijemo in odstavimo z ognja. Pustite, da se ohladi in ekstrakt čaja prelijte v primerno posodo ter dodajte ostale sestavine. Nanesite na mokre lase in pustite delovati 3 do 5 minut. Previdno operite.

Koristi za vaše lase:

Ta domači recept združuje antiadrogene lastnosti koprive skupaj s čistilnimi lastnostmi jabolčnega kisa in sode bikarbone. Kokosovo olje doda vlažilni učinek. Eterično olje rožmarina je tudi blokator DHT – dejansko zavira 5-ɑ reduktazo in preprečuje pretvorbo testosterona.

  1. Goba Reishi

Gobe Reishi so bile pred kratkim uvrščene med zaviralce DHT in med snovi za zdravljenje izpadanja las ter pomoč pri rasti las. To ne pomeni, da so manj učinkovite pri zdravljenju osnovnega vzroka androgene alopecije. So odličen dodatek k vaši redni rutini nege las.

Šamponi proti izpadanju las so dobra rešitev. Vendar pa včasih lasje in lasišče potrebujejo malo več. Na primer, pomaga lahko doma narejena maska za lase, ki vsebuje nekaj DHT blokatorjev. Uporabljajte ga le enkrat na teden, revitalizirali boste lasišče, uravnali pH vrednost in lasišče nežno odluščili.

Sestavine:

  • ½ avokada
  • 10 kapljic eteričnega olja vanilije
  • 6 olupljenih in izkoščičenih češenj
  • skodelice vode
  • zelišča – kopriva, kamilica, Reishi

Priprava:

Pustimo, da skodelica vode zavre, dodamo koprivo, kamilico in Reishi ter odstavimo s štedilnika. Pustite, da se zeliščna mešanica ohladi na sobno temperaturo, nato jo prelijte. Čaj vlijemo v mešalnik, dodamo češnje, eterično olje vanilije in avokado. Mešajte dokler ni mehko, da ne ostanejo vidne grudice.

Po šamponiranju nanesite masko na mokre lase. Mešanico vmasirajte v kožo, med 2 do 3 minutami. Pustite delovati še 15 do 20 minut. Nato masko temeljito sperite in posušite lase.

Koristi za lase:

Vlažilna maska za lase nahrani lasišče in ga oskrbi s ključnimi hranili ter maščobnimi kislinami.

Kombinacija avokada in češnje zagotavlja dodatno vlago, tudi antioksidante. Zelišča in eterično olje vanilije spodbujajo rast las. Reishi je inhibitor 5-ɑ reduktaze, zato odstrani DHT iz enačbe.

  1. Rožmarinovo olje in ekstrakt rožmarina

Rožmarinovo olje je pravzaprav analgetik s protiglivičnimi, antibakterijskimi in protivnetnimi lastnostmi. Zato je rožmarinovo olje dobro orodje za vse, ki trpijo za izpadanjem las.

Ekstrakt rožmarina lahko blokira DHT, zlasti če se uporablja lokalno. Namesto tega zavira 5-ɑ reduktazo. In to je tisto, kar preprečuje, da bi se DHT povezal z androgenskimi receptorji na lasišču, kar služi preprečevanju izpadanja las in miniaturizaciji foliklov. Toda koliko ekstrakta rožmarina je potrebno za zatiranje 5-ɑ reduktaze?

Rožmarinovo olje dodajte zgornjim šamponom in maskam za lase. Lahko ga uporabite tudi neposredno za masažo lasišča.

Čeprav sama masaža lasišča ne zatira DHT, ima druge prednosti. Zahvaljujoč masaži boste izboljšali prekrvavitev lasišča ali izboljšali gostoto las zaradi napetosti celic dermalne papile.

Potrebujemo:

  • 1 do 2 žlički rožmarinovega olja

Priprava:

Na dlan nalijte 1 do 2 žlički rožmarinovega olja in ga razmažite. Nato olje vtrite v lasišče. Začnite pri koreninah in se počasi premikajte do koncev. Nadaljujte s krožnimi gibi, od majhnih do velikih obročev. Uporabljajte samo konice prstov. Če bi uporabljali nohte, bi si lahko opraskali glavo in lasne mešičke, kar lahko dodatno poškoduje lasišče in prispeva k izpadanju las.

  1. Ecklonia Cava

Je užitna vrsta rjavih morskih alg, ki jo najdemo na obalah Japonske in Koreje. Morda je novi vodja pri ustavljanju izpadanja las in pri rasti novih las.

Sestavljen je iz polifenolov, ima protivnetne in pomembne antioksidativne lastnosti. Prebivalci Azije ga redno uživajo.

E. Cava lahko juham doda odličen okus. Vendar pa so raziskovalci pri lokalni uporabi potrdili tudi zatiranje 5-ɑ reduktaze in DHT. Uporablja se lahko kot celota ali kot polifenolni ekstrakt.

Kako učinkovito uporabljati lokalno uporabljene zaviralce DHT

Najučinkovitejši način za njegovo uporabo je doslednost. Zato se učinkovitost lokalnega zdravljenja razlikuje od osebe do osebe. Dobro je poskusiti več možnosti, vendar je doslednost pri uporabi tretmajev res ključnega pomena. Zato se je dobro držati ene metode vsaj 6 tednov, preden lahko vidite učinek in se odločite ali postopek deluje ali ne.

Seveda je pomembno, da je lasišče ustrezno pripravljeno za lokalno zdravljenje. Najprej morate z nje odstraniti morebitne usedline – bodisi prhljaj, sebum, odmrlo kožo, DHT… s čisto in zdravo kožo lahko začnete zdravljenje proti takšnemu izpadanju las in pri rasti las.

Piling lasišča

Potrebujemo:

  • ½ žlice himalajske ali morske soli
  • 1 čajna žlička zdrobljenega aktivnega oglja
  • sok ingverja in kumare (100 ml)
  • limonin sok iz cele limone

Priprava:

Tako ingver kot kumaro je treba izcediti – bodisi s sokovnikom ali pa premešamo in precedimo skozi krpo. Ko je vse pripravljeno, dodajte sol, oglje in limonin sok. Na koncu temeljito premešamo.

Mešanico je treba nanesti na problematična mesta. To je tam, kjer opazite izpadanje las, ali mesta, kjer so različne usedline umazanije, ali mesta, ki so razdražena ali srbeča. Mešanico pustite delovati 5 do 10 minut. Izperite z mlačno vodo, nežno odstranite preostalo mešanico z lasišča.

Odlična stvar je, da lahko to kombinacijo uporabljate tako pogosto, kot potrebujete. Da bi se izognili prekomerni izsušitvi kože, je idealno piling nanesti dvakrat na teden.

Zakaj je dobro uporabljati blokatorje DHT interno?

Čeprav ima lokalno zmanjšanje DHT zagotovo svoje mesto pri zdravljenju izpadanja las in podpori rasti las, je notranja uporaba DHT dolgoročno učinkovitejša od lokalnih blokatorjev.

  1. Zeleni čaj

Zeleni čaj velja za zdravilo za vse. Ekstrakt zelenega čaja se lahko uporablja tudi za blokiranje DHT in zdravljenje moške plešavosti pri izvoru. Zeleni čaj lahko zavira aktivnost 5-ɑ reduktaze. Če želite izkoristiti njegove prednosti, morate začeti piti zeleni čaj. Druga možnost je, da vzemite obliko dodatka.

Blokatorje DHT lahko v prehrano dodamo tudi na druge načine. Na primer, …

Jutranji Matcha napitek

Napitek bo vaš dnevni jedilnik obogatil s pravo vitaminsko bombo. Priprava traja le nekaj minut. Torej, če želite svojemu telesu dodati DHT, poskusite Matcho. Je oblika zelenega čaja v prahu in telesu zagotavlja veliko količino antioksidantov. Hkrati blokira DHT po celotnem telesu.

Potrebujemo:

  • 1 do 2 čajni žlički Matche
  • ½ skodelice jogurta
  • 1 cela banana
  • pest gozdnih jagod
  • ½ skodelice vode

 

Priprava:

Vse sestavine dajte v mešalnik in mešajte dokler vsebina ni gladka.

Sote iz kuhanih listov zelenega čaja

Drug način za vključitev zelenega čaja v svojo prehrano je zelenjavna sote.

Potrebujemo:

  • listi zelenega čaja

Priprava:

Pripravite zeleni čaj kot običajno. Nato prelijemo in damo v ponev. Dodajte česen in čili, na koncu zelenjavo in meso po želji.

  1. Laneno seme

Laneno seme vsebuje večinoma omega maščobne kisline in lignane. Je preizkušen DHT blokator, ki ga lahko jemljete interno za podporo rasti las. Lanena semena v svojo prehrano najlažje dodate z napitki. Dobili boste veliko vlaknin in okus po oreščkih.

Z njimi lahko potresete tudi solato. Pripravite si domači preliv ali dodajte med in limono.

  1. Sezamova semena

Še en vir lignanov in dokazan inhibitor 5-ɑ reduktaze. Torej, še ena dobra izbira za blokiranje DHT.

Sezamova semena vsebujejo velike količine polifenolov, sterolov in ključnih maščobnih kislin, ki prispevajo k zdravju in splošnemu počutju.

Nekaj kapljic sezamovega olja vmešajte v napitek, juho ali solato. Lahko ga uporabite za kuhanje. Svojo najljubšo hrano lahko potresete tudi s sezamovimi semeni. To jim bo dalo blag okus po oreščkih.

  1. Pygeum

Pygeum je lubje drevesa Pygeum Africanum. Pri moških bistveno lajša simptome benigne hiperplazije prostate. BPH je povečanje prostate in povzroča težave z uriniranjem. Znano je, da DHT poslabša BPH. Povečana prostata se bo po njenem zatiranju zmanjšala in s tem tudi neprijetni ter boleči simptomi, povezani s to boleznijo.

  1. Bučno olje

Bučno olje je ekstrakt iz olupljenih bučnih semen, je bogat vir antioksidantov, maščobnih kislin in mineralov. Je odličen dodatek za nego las.

Bučno olje lahko nanesemo lokalno. S čimer boste dosegli nežno čiščenje, zato je odličen način za ohranjanje zdravega lasišča.

V kolikor trpite za izpadanjem las, je bučno olje najbolj učinkovito, če ga zaužijete. Zakaj? Ker bučno olje zavira aktivnost 5-ɑ reduktaze. Najbolj učinkovit bo, če ga jemljete interno.

Sama sončnična semena so odlična. Lahko jih jeste, kolikor želite, ali pa jih dodate v solato, juho,ali  celo vmešate v napitek ali različne sokove. Uporabite lahko tudi samo bučno olje.

Sestavine:

  • 4 do 5 žlic bučnega olja
  • 2 do 3 žlice jabolčnega kisa
  • sol in mleti črni poper
  • 1 strok česna

Priprava:

Vse sestavine zmešajte, dobro premešajte in pred uporabo vedno pretresite. Dodajte v solato, v testenine, lahko ga celo uporabite kot preliv za meso ali zelenjavo.

Učinek bučnega olja na rast las pri moških z androgenetično alopecijo: randomizirano, dvojno slepo, s placebom nadzorovano preskušanje [raziskave] => https://www.hindawi.com/journals/ecam/2014/549721/

  1. Kopriva

Kopriva je bila omenjena kot odličen blokator DHT za lokalno uporabo. Je pa enako učinkovit blokator DHT pri notranji uporabi.

Kako učinkovito uporabljati notranje zaviralce DHT

Tako kot pri lokalnih inhibitorjih je treba tudi notranje blokatorje jemati dosledno. Zato jih je treba jemati vsaj šest tednov.

Ne pozabite, da las ne boste izgubili v enem dnevu. Enako velja za ponovno rast las. Zato morate biti potrpežljivi.

Kaj morate vedeti o občutljivosti na DHT in izpadanju las

Blokatorji DHT so le del zgodbe, saj visoke ravni DHT niso edini vzrok za izpadanje las. Poleg blokiranja DHT, je pomembna tudi občutljivost na DHT. Bolje rečeno, občutljivost lasnih mešičkov na učinke DHT.

Če zmanjšate občutljivost lasnih mešičkov na DHT, se boste zaščitili tudi pred izpadanjem las. Moški, ki trpijo zaradi izpadanja las, nimajo previsokih ravni DHT v primerjavi z drugimi, so pa nanj bolj občutljivi.

Obstaja več načinov za zmanjšanje občutljivosti na DHT.

Uravnovešenje razmerja med dobrimi in slabimi bakterijami

V vsakem telesu obstaja določeno ravnovesje med dobrimi in slabimi bakterijami. Človeško telo vsebuje več bakterijskih celic kot človeške celice. Zato je tako pomembno, da ima človeško telo koristi od bakterij. Te milijarde bakterijskih celic, ki so del nas samih, se imenujejo „mikrobiomi“.

Vendar sodobni način življenja vodi vojno proti bakterijam. Pasterizirani so antibiotiki, konzervansi (ki naj bi ubijali bakterije), kloridi in fluoridi v vodi, predelana živila brez vlaknin, antibakterijski higienski izdelki, pripravljene jedi in pijače, ki so bile predelane, mikrovalovne pečice. Ne glede na obliko ubijejo vse bakterije, ne le slabe. Posledično je človeški mikrobiom neuravnotežen, preprosto uničen.

Eden od stranskih učinkov poškodb mikrobioma so avtoimunske težave, ko telo začne napadati samo sebe. Tako je občutljivost na DHT avtoimunski problem.

Na srečo lahko optimizirate mikrobiom tako, da zmanjšate občutljivost na DHT na več načinov. Pomagalo bo na primer dodajanje posebnih sevov probiotičnih bakterij v prehrano ali posebne pijače, ki znižujejo raven slabih bakterij.

Zapoznela alergijska reakcija na hrano

Mnogi ljudje vedo za alergije na hrano, na primer na morske sadeže ali arašide. Vendar le malo ljudi ve, da je alergijska reakcija lahko odložena in zato manj očitna.

In ker so manj očitne, je težje ujeti zapoznelo alergijsko reakcijo. Zato lahko zaradi tega stanja vse življenje trpimo zaradi vnetja in avtoimunskih težav.

Nekateri ljudje so na primer alergični na gluten, drugi na sadeže stročnic, ki vključujejo paradižnik, krompir ali jajčevce. Težko je reči, na kaj se telo slabo odziva, če ne poznaš težave. Mogoče ste samo napihnjeni, utrujeni, ne spite. Ampak ne veste zakaj.

Ena od težav pri zapozneli alergijski reakciji je, da lahko povzroči avtoimunske težave. Tako kot lahko avtoimunske težave zaradi mikrobioma povzročijo občutljivost na DHT, kar vodi v miniaturizacijo foliklov.

Kaj se zgodi, če ima oseba v telesu premalo DHT

Visoke ravni DHT lahko povečajo tveganje za razvoj nekaterih bolezni. Če pa imate premalo DHT, lahko pride do težav s spolnim razvojem med puberteto. Nizke ravni DHT povzročijo premik v začetku pubertete pri obeh spolih. Vendar pa pri ženskah ni tako učinkovit. Pri moških je nizka raven DHT odgovorna za naslednje težave:

  • pozen ali nezadosten razvoj genitalij (penis, moda)
  • spremembe v porazdelitvi telesne maščobe, ki lahko povzročijo na primer ginekomastijo
  • povečano tveganje za razvoj agresivnih tumorjev prostate

Zakaj DHT različno vpliva na različne ljudi?

Človekova občutljivost za izpadanje las je genetsko pogojena, zato je lastnost, ki se prenaša v družini. Če ste torej moški in očetu izpadajo lasje zaradi plešavosti, je zelo verjetno, da se bo podoben vzorec izpadanja las s starostjo povečal. In če ste nagnjeni k plešavosti, bo učinek DHT na krčenje foliklov veliko bolj izrazit kot pri drugih moških.

Velikost in oblika glave vplivata tudi na to, kako hitro se folikli krčijo zaradi DHT.

DHT in njegova povezava z plešavostjo

Lasje in dlake na telesu rastejo iz struktur pod kožo, imenovanih folikli. To so drobne kapsule ali prevleka, od katerih vsaka vsebuje en las ali eno dlako. Lasje in dlaka rastejo iz tega folikla in gredo skozi cikel rasti. Takšna aktivna rast traja od dveh do šestih let. Ne glede na to, ali si brijete ali strižete lase, vaši lasje ali dlaka še naprej rastejo iz korenine, ujetega v foliklu. Na koncu tega cikla lasje preidejo v fazo mirovanja. V njem ostane kratek čas, nato pa v nekaj mesecih izpade v tretji fazi. Do zdaj se je folikel imel čas za regeneracijo, zato takoj začne tvoriti novi las in cikel se začne znova.

Visoke ravni androgenov, vključno z DHT, lahko skrčijo folikle. Hkrati skrajšajo cikel rasti. Manjši folikel pomeni tanjše in bolj krhke lase. Krajši cikel rasti pomeni hitrejše izpadanje las. Obenem DHT tudi podaljša čas, ki je potreben, da se folikel regenerira in začne tvoriti nove lase, ko stari izpadejo.

Nekateri ljudje so bolj nagnjeni k temu učinku DHT na lasišče. To je posledica sprememb genov za androgene receptorje. Androgeni receptorji so beljakovine, ki pomagajo hormonom, kot sta testosteron in DHT, da se vežejo nanje. Androgeni receptorji so beljakovine, ki pomagajo hormonom, kot sta testosteron in DHT, da se vežejo nanje. Takšne vezi povzročajo normalne in običajne hormonske procese, kot je rast dlak na telesu.

Če pa pride do variacij v genih androgenskih receptorjev, se lahko poveča dovzetnost za androgen v foliklih na lasišču. Posledica je večja verjetnost za nastanek androgene alopecije, torej moške plešavosti.

DHT proti testosteronu

Testosteron je najbolj razširjen in aktiven androgen v moškem telesu. Odgovoren je za številne spolne in fiziološke procese v telesu:

  • uravnavanje ravni androgenov v telesu
  • uravnavanje proizvodnje sperme
  • zagotavljanje kostne gostote in mišične mase
  • pomaga pri porazdelitvi maščobe po telesu
  • uravnavanje razpoloženja in čustev

 

DHT je zelo aktivna oblika testosterona. DHT je vključen v nekatere fiziološke procese in spolne funkcije, kot je testosteron. Vendar je veliko močnejši. DHT se lahko dlje časa veže na androgeni receptor in tako poveča svoj vpliv na celotno telo.

Kako zmanjšati količino DHT

Obstaja več načinov zdravljenja izpadanja las zaradi DHT. Posebej so osredotočeni na tvorbo DHT in njegovo vezavo na receptorje. Obstajata dve glavni vrsti:

  1. DHT blokatorji: preprečujejo, da bi se DHT vezal na receptorje 5-ɑ reduktazo, vključno z lasnimi mešički
  2. DHT inhibitorji: ti zmanjšajo proizvodnjo DHT

Hormonska terapija: DHT inhibitorji

Hormonsko zdravljenje zavira glavni vzrok za izpadanje las, to je povečana raven hormona dihidrotestosterona (DHT) v telesu in lasišču.

DHT inhibitorji so naravne ali sintetične snovi, ki blokirajo delovanje izoencimov 5-ɑ reduktaze v našem telesu in tako preprečujejo pretvorbo testosterona v DHT. Na ta način postopoma znižujejo raven DHT v telesu.

Tako se hormon DHT ne more vezati na androgene receptorje in lasni mešički se prenehajo krčiti. Proces degeneracije in odmiranja lasnih mešičkov se močno upočasni ali ustavi, veliko lasnih mešičkov pa postopoma obnovi svojo aktivnost in začne proizvajati nove lase.

DHT inhibitorje lahko jemljemo na dva načina:

  1. Sistemska uporaba – inhibitor je v obliki tablete, po kateri zdravilo vstopi v naš krvni obtok.
  2. Lokalna uporaba – inhibitor je v obliki dermalne raztopine ali šampona in vstopi v telo skozi lasišče.

Zanesljivi DHT inhibitorji pri zdravljenju izpadanja las vključujejo:

  • Ekstrakt Saw Palmetto 320mg
  • Finasterid 1mg (Propecia)

 

Ekstrakt Saw Palmetto je naravna snov, ki pomaga ustaviti izpadanje las z rahlim povečanjem ravni DHT v telesu.

Finasterid je aktivna snov, ki zavira izoencim 5-ɑ reduktazo tipa 1 in je učinkovit pri višjih ravneh DHT v telesu.

Najučinkovitejši znani DHT inhibitor je Dutasterid 0,5 mg (Avodart), ki zavira izoencim 5-ɑ reduktaze tipa 1 in tipa 2. Vendar pa je učinkovitost Dutasterida pri zdravljenju izpadanja las vprašljiva, saj je bila klinična študija, ki bi dokazala njegovo učinkovitost, nepričakovano prekinjena in se še ni nadaljevala.

Za pomnoževanje učinka zdravljenja je zelo dobro uporabljati DHT zaviralce v kombinaciji z učinkovitim vazodilatatorjem in rednim zdravljenjem z lasersko svetlobo.

Opozorilo:

Medtem ko ekstrakt Saw Palmetta pomaga pri izpadanju las tako pri moških kot pri ženskah, sta Finasterid in Dutasterid samo za moške. Nosečnice s temi zdravili niti ne smejo ravnati, saj se zlahka absorbirajo v telo skozi kožo, kar lahko povzroči nepravilnosti v razvoju zunanjih spolovil moškega ploda.

Zakaj so DHT inhibitorji pomembni pri zdravljenju izpadanja las

Androgensko alopecijo ali tipično izpadanje las pri moških ali ženskah sprožijo genetski in okoljski dejavniki. Medtem ko se pri moških lasišče najpogosteje umakne v predelu sence, čela in temena, se pri ženskah pojavi razpršeno izpadanje las v parietalnem predelu lasišča ob ohranjanju linije las.

Izpadanje las pri androgenski alopeciji je posledica sprememb v ravni moških steroidnih hormonov, imenovanih androgeni, kot tudi razlike v genu androgenskih receptorjev. Androgeni so pomembni pri moškem spolnem razvoju, zlasti pred rojstvom in med puberteto. Uravnavajo žleze lojnice, apokrine žleze in libido. Z naraščajočo starostjo androgeni spodbujajo rast las na obrazu, vendar preprečujejo rast las v sencih in temenu. Ta pojav se imenuje androgeni paradoks.

Moški z androgeno alopecijo (AGA) imajo običajno nižje ravni skupnega testosterona, višje ravni prostega testosterona in višje ravni prostih androgenov, vključno z dihidrotestosteronom (DHT). Encim, ki pretvori testosteron v DHT, je znan kot 5-ɑ reduktaza. Ta encim ima 3 izoencime (5-alfa-R1, 5-alfa-R2 in 5-alfa-R3). Moški z AGA imajo višje ravni izoencima 5-ɑ-R1 v lasišču kot moški brez AGA. Zato se zdravljenje izpadanja las osredotoča predvsem na znižanje ravni hormona DHT, ki naj bi povzročal zmanjšanje in degeneracijo lasnih mešičkov.

Posamezni lasni mešički lahko pretvorijo nadledvične steroidne hormone v 5-ɑ-DHT, ki je lahko še en intrafolikularni vir DHT. Pri mladih moških z izpadanjem las so poročali o povišani ravni dehidroepiandrosterona (DHEA) v urinu in zvišani ravni dehidroepiandrosteron sulfata (DHEAS) v krvi. Ti rezultati kažejo, da lahko DHEAS deluje kot pomemben endokrini dejavnik pri induciranju androgene alopecije.

Faza rasti in mirovanja lasnih mešičkov sta povezana z aktivnostjo insulinu podobnega rastnega faktorja (IGF) v dermalni papili, na katero vpliva hormon DHT. V laboratoriju je bilo ugotovljeno, da DHT preprečuje rast las z zaviranjem IGF-1 v dermalni papili. Z znižanjem ravni IGF in alkalne fosfataze se prepreči raztezanje las in poslabša stanje lasnih mešičkov.

DHT inhibitorji postopoma znižujejo ravni DHT. Cilj zdravljenja je znižati raven DHT v lasišču pod pragom občutljivosti androgenskih receptorjev, tako da se lasni mešički ne odzivajo na prisotnost androgenov. Z ustreznim nivojem DHT se lahko lasni mešički postopoma obnavljajo, začnejo proizvajati debelejše in daljše lase ter se vrnejo v normalen cikel rasti.

Najučinkovitejši DHT blokatorji:

Finasterid

Finasterid (Proscar, Propecia) je peroralno zdravilo na recept. Glede na raziskave ima 87-odstotno uspešnost in malo stranskih učinkov.

Finasterid se veže na beljakovine 5-ɑ reduktaze in preprečuje vezavo DHT. Tako se DHT ne more vezati na receptorje na lasnih mešičkih in jih ne sili v krčenje.

Minoksidil

Minoksidil (Rogaine) je znan kot periferni vazodilatator. To pomeni, da pomaga razširiti in sprostiti žile, tako da lahko kri lažje teče skozi njih. Uporablja se kot zdravilo za krvni tlak. Vendar pa lahko podpira tudi rast las, če se nanese lokalno na lasišče.

Biotin

Biotin, vitamin H, je naravni vitamin B, ki pomaga pretvarjati zaužito hrano in pijačo v energijo, ki jo telo nato porabi. Biotin prav tako pomaga povečati in vzdrževati raven keratina, beljakovine, ki jo najdemo v laseh, nohtih in koži. Pomaga pri rasti las in podpira obstoječe lase, da ne izpadajo tako enostavno.

Biotin lahko jemljemo peroralno kot prehransko dopolnilo, najdemo ga tudi v rumenjakih, oreščkih in polnozrnatih žitih.

Lubje Pigeum Africanum (afriške slive)

Pigeum je zeliščni pripravek, izvleček iz lubja afriške slive. Jemlje se peroralno.

Znano je, da je potencialno koristno zdravljenje za povečano prostato in prostatitis, zaradi svoje sposobnosti blokiranja DHT. Zato velja tudi za primerno zdravljenje za izpadanje las, ki ga povzroča DHT. Vendar pa še ni dovolj raziskav, ki bi potrdile učinkovitost izvlečka lubja Pigeum kot uspešnega blokatorja DHT.

Bučno olje

Drug uspešen DHT blokar je bučno olje. To potrjuje 40-odstotno izboljšanje rasti las, kar je rezultat 24 tednov raziskav o dnevni porabi 400 miligramov bučnega olja.

Kofein

Zelo malo je raziskav o tem ali lahko kofein dejansko podpira rast las. Vendar pa naj bi pomagal preprečiti izpadanje las na naslednji način:

  • povzroča daljšo rast las
  • podaljša fazo rasti las
  • podpira proizvodnjo keratina

 

Vitamina B12 in B6

Pomanjkanje vitaminskih kompleksov B, zlasti vitaminov B6 in B12, lahko povzroči številne simptome, vključno z redčenjem in izpadanjem las.

Vitamini B so pomembni za splošno zdravje. In čeprav ne morejo nadomestiti las, ki so izpadli, naredijo lase, ki še vedno rastejo, močnejše in bolj zdrave. B6 in B12 izboljšata prekrvavitev lasišča in samih foliklov.

Neželeni učinki DHT blokatorjev

Nekateri od prijavljenih neželenih učinkov DHT blokatorjev so naslednji:

  • erektilna disfunkcija
  • prezgodnja ejakulacija ali zapoznela ejakulacija
  • prekomerno nastajanje maščobe in občutljivost v predelu prsi
  • izpuščaj
  • slabo počutje
  • bruhanje
  • temnenje in odebelitev telesnih dlak na obrazu in zgornjem delu telesa
  • kongestivno srčno popuščanje zaradi zadrževanja soli ali vode. Možno, zlasti pri jemanju minoksidila.

 

Povzetek

DHT je dobro znan in glavni vzrok za izpadanje las pri moških. Povezan je tako z naravno genetsko nagnjenostjo k izpadanju las kot tudi z naravnimi procesi v telesu, ki se pojavljajo s staranjem.

Obstajajo rešitve za zdravljenje izgube las, povezane z DHT. Izpadanje las se lahko upočasni, za nekaj časa ustavi, ne pa popolnoma odpravi. Kljub temu lahko vsaj upočasnitev in zmanjševanje izgub izboljšata samozavest.

Najbolj priljubljeni članki