17 preverjenih nasvetov za rast las 2022 (naravni)

Written by gettik

August 17, 2020

Upočasnitev rasti las in sproşitev izpadanja las imata lahko različne vzroke, med drugim so to slaba prehrana, pomanjkanje nekaterih mineralov, zdravila, dolgotrajna napetost ali stres, akutna ali kronična bolezen, hormonske spremembe v telesu in genetska nagnjenost.

Čeprav ne moremo vedno nadzorovati vseh dejavnikov, ki povzročajo zaustavitev rasti las, bi se morali osredotočiti na tiste dejavnike, na katere lahko vplivamo. To drÅŸi tudi, če ne poznamo vzroka. Vedno je pomembno, da v naÅ¡em telesu ustvarimo ugodne pogoje, ki omogočajo regeneracijo lasnih meÅ¡ičkov in rast zdravih las.

Kako pospešiti in povrniti zdravo rast las?

S preizkusom enega ali vseh nasvetov na tem seznamu si boste pomagali povrniti rast las, boljši videz in gostoto. Svetujemo vam, da najprej preizkusite neinvazivno naravno pot.

1. Redna temeljita higiena

Da lahko lasje lepo rastejo, morajo biti za to ustvarjeni ugodni pogoji. Umivanje las pripomore k rasti zdravih las tako, da ohranja čiste lase in lasišče.

Lasišče lahko diha, odpravljamo pa tudi tveganje za bakterijsko ali glivično okuşbo koşe.

Las ni potrebno umivati vsak dan, saj lahko pogosto umivanje popolnoma odstrani naravno olje na laseh, ki ga potrebujemo. Za higieno las je pomembno, da lasišče in lase temeljito očistite in operete ter jih temeljito osušite. Najbolj zdravo je pustiti lase, da se posušijo na prostem in jih neşno počesati z mehko krtačo za lase iz naravnih vlaken.

Ne podcenjujte prhljaja, ki je lahko znak presuhe koşe ali glivične okuşbe. Rastlinska olja, kot so arganovo olje, avokadovo olje ali jojobino olje, so odlična za vlaşenje in mehčanje suhe koşe in las. Za zaustavitev nastanka prhljaja zaradi glivične okuşbe, poiščite v lekarni šampon proti prhljaju (npr. Šampon Nodé DS + ali šampon Kertyol PSO).

2. Uporabljajte izdelke na naravni osnovi

Ne pozabite, da za zdravo rast las ni nič boljÅ¡ega od naravnih reÅ¡itev. Če sestavin lasnih izdelkov Å¡e ne poznate dobro, nikoli ni prepozno, da se »preselite« na prave produkte – torej na izdelke na naravni osnovi.

Vedno preučite sestavo lasnih izdelkov in če şelite okrepiti rast las, izberite izdelke brez SLS, parabenov in snovi, ki po nepotrebnem obremenjujejo lase.

Cena vam lahko včasih pomaga. Kakovostni šamponi se običajno gibljejo od 10 evrov naprej, toda po zaslugi naših nasvetov vam ta šampon ne bo le zdrşal dlje, ampak bo ta naloşba v kratkem vplivala tudi na vaše lase.

Uporabite šampon s sestavinami, ki podpirajo regeneracijo lasišča, spodbujajo rast las in obnavljajo lasne mešičke.

Primer takega šampona je GETTIK Volume Pro Shampoo, ki ni samo neşen za lase in lasišče, ampak je tudi brez škodljivih snovi, ki lasje poškodujejo.

3.  Izogibajte se prepogostim tretmajem las

Ker visoke temperature oslabijo beljakovine na laseh, poskusite omejiti uporabo kodralnikov, sušilnikov na vroč zrak in likalnikov za lase. Pogosta izpostavljenost las in lasišča močni vročini lahko povzroči krhkost in lomljivost las ter sčasoma izpadanje las.

Izogibajte se trajnemu kodranju las (t.i. trajna), ki sestoji iz kemičnega ravnanja ali kodranja las. Med trajnim kodranjem se notranje vezi las porušijo in preuredijo v novo obliko. Na ta način lasje postanejo šibkejši in izgubijo sijaj.

Ne uporabljajte klasičnih barv za lase, kemikalij ali belila za lase. Njihova pogosta uporaba je škodljiva za lase in lasišče. Las ne barvajte pogosteje kot enkrat na 6-8 tednov. Alternativa barvam za lase je naravna kana, ki temelji na izvlečku listov rastline bele kane (Lawsonia inermis). Ko belilne kemikalije vstopijo v lase, barva za lase odstrani njihov naravni pigment. S tem se spremeni struktura las, kar le-te oslabi in poveča njihovo nagnjenost k poškodbam.

Vemo, kako teÅŸko se bo izogniti nekaterim izdelkom in slogom. Če pa ste resni glede spodbujanja rasti las, ni drugega načina 🙂 Če boste omejili pretirano oblikovanje las, bodo ti bolj zdravi, pa tudi znebili se boste razcepljenih konic. Poskusite začeti omejevati oblikovanje las na 4-krat na teden in četudi menimo, da je Å¡e vedno preveč, boste vseeno opazili začetne uspehe.

4. Lase striÅŸite vsakih 6-8 tednov

Čeprav se zdi paradoksalno, če ÅŸelite, da vaÅ¡i lasje rastejo, jih morate redno striči. Tako boste odstranili poÅ¡kodovane in razcepljene konice. Pravzaprav je to osnovno pravilo, če resnično ÅŸelite podpirati rast las. Da, lasje rastejo iz korenin in obrezovanje konic ni edini način za hitrejÅ¡o rast las. Če pa ne poskrbite za svoje konice, lahko to privede do uničenja lasu in do las, ki ne izgledajo zdravo (tega pa nočete, kajne?). StriÅŸenje las za 7 mm vsakih 6-8 tednov je super! O tem nasvetu smo prejeli veliko povratnih informacij in 9 od 10 strokovnjakov se strinja: »Skrbite za svoje poÅ¡kodovane konice – ali pa sezite v ÅŸep za zdravljenje narejene Å¡kode!« Ne pozabite – ÅŸelite, da so vaÅ¡i lasje daljÅ¡i in bolj zdravi – ne zgolj daljÅ¡i!

5. Poskusite se izogniti stresu

Stres lahko povzroči različne fizične simptome, kot so slabost, nespečnost, prekomerno potenje, driska, tesnost v prsih in upočasnjena rast las. S stresom ali dolgotrajno tesnobo lasje začnejo enakomerno izpadati po celotni povrÅ¡ini glave – posledično to vodi do sploÅ¡ne izgube gostote las. Vendar, ko se stres omili, vsi lasje zrastejo nazaj.

Dolgotrajen stres je nevaren, ker preraste v vsakodnevno tesnobo in neusmiljeno napetost. Najprej poskusite ugotoviti vzrok stresa ali tesnobe. To je lahko prekomerno delo, zahteve šefa, kratki roki za projekte, nerešeni odnosi s partnerjem ali druşino, sosedski odnosi, duševne stiske zaradi finančne situacije ali zdravstvenega stanja.

Ko ugotovite vzrok stresa, poskusite aktivno reÅ¡evati situacijo. Če ponovitev vaÅ¡ega standardnega pristopa ne prinese ÅŸelenega učinka, se odločite za bolj radikalno reÅ¡itev. Čez dan si vedno vzemite trenutek zase, ko se preprosto izklopite in sprostite. Čeprav danes verjetno ni mogoče ÅŸiveti popolnoma brez stresa, vam bo to pomagalo pri postopnem doseganju boljÅ¡ega duÅ¡evnega počutja.

6. Ne podcenjujte vode

Voda pomaga izločiti Å¡kodljive snovi in toksine iz telesa. Pitje vode je preprosta in naravna metoda, ki je na koncu koristna za zdravo in hitrejÅ¡o rast las. Če spijete pribliÅŸno 8 kozarcev vode na dan, ne bo tega cenilo samo vaÅ¡e telo, temveč bodo tudi vaÅ¡i lasje debelejÅ¡i. Pitje vode tudi vlaÅŸi lase od znotraj. Hidrirani lasje so srečni lasje, ter tudi hitreje rastejo.

7. Spodbujajte prekrvavljenost lasišča

Ne pravimo, da morate lase pogosto krtačiti in česati. Izjava »100-krat na dan« absolutno ne drÅŸi. Vendar pa bo zadostno česanje zjutraj in zvečer pripomoglo k prekrvavitvi koÅŸe in kroÅŸenju krvi, kar bo poÅŸivilo meÅ¡ičke. Ne krtačite las, dokler so ti Å¡e mokri. Počakajte, da se popolnoma posuÅ¡ijo. V nasprotnem primeru se lahko poÅ¡kodujejo (zlasti njihova povrhnjica – kutikula) ali zlomijo. Uporabite glavnik namesto krtače. Priporočamo, da preizkusite masaÅŸo lasišča z derma valjčkom (dermaroller). Uporabljajta ga previdno in samo zvečer. Tako boste Å¡e bolj temeljito stimulirali prekrvavitev lasišča. Več informacij najdete tukaj.

8. Prehrana za rast las

Ali ste vedeli, da tisto, kar jeste, vpliva tudi na rast vaÅ¡ih las? Če jeste hrano, bogato z beljakovinami, boste kmalu opazili izboljÅ¡anje kakovosti las in tudi hitrejÅ¡o rast. Poleg tega se bo vaÅ¡a koÅŸa lepo očistila in bo videti mlajÅ¡a.

Hrana, ki jo zauşijemo čez dan, znatno vpliva na naše splošno zdravje in s tem na zdravo rast naših las.  Organizem, ki mu je dana zadostna količina mikrohranil in makrohranil, lahko ustvari močne in zdrave lase, namesto podhranjenega telesa. Vnos şeleza, rastlinskih ali şivalskih beljakovin, vitamina C, omega-3 maščobnih kislin in biotina je pomemben za zaustavitev izpadanja las. Proteinsko bogate jedi vključujejo ribe, stročnice, jajca, zelenjavo in sadje.

Redna uravnoteÅŸena prehrana, bogata s sveÅŸim sadjem in zelenjavo, vam bo zagotovila zadosten vnos kalorij in tudi zadosten vnos vitaminov, mineralov, elementov v sledeh ali mikroelementov in esencialnih aminokislin. Vse te snovi telo potrebuje za pravilno delovanje, premagovanje utrujenosti in bolezni ter regeneracijo in rast las.

Če poleg tega še zmanjšate vnos nezdrave hrane in povečate vnos zdrave hrane, bodo rezultati kmalu vidni.

9. Zdrav ÅŸivljenjski slog

Del zdravja je tudi zdrav şivljenjski slog, še posebej dovolj spanja, redne telovadbe, čim manj stresnih dejavnikov, zmanjšanje alkohola in kajenja. Med spanjem se telo regenerira in z njim tudi naši lasni mešički. Gibanje povzroča preobremenjenost telesa, ki preşema lasišče in lasne mešičke v njem. Ko je telo v mirovanju in ni stalno zastrupljeno s škodljivimi snovmi, lahko optimalno deluje in zagotavlja pravilno delovanje fizioloških funkcij.

10. Olja in masaşa lasišča

To je eden najboljÅ¡ih nasvetov za pomoč pri rasti las – in resnično deluje! Samo segrejte vaÅ¡e olje po izbiri, vmasirajte ga v koÅŸo, pustite delovati nekaj časa in takoj boste videli razliko – lasje bodo gostejÅ¡i, mehkejÅ¡i in daljÅ¡i. Čeprav lahko kupite in uporabljate cenovno dostopne izdelke, ki le vsebujejo olje, je sámo olje vedno boljÅ¡a izbira. Jojobino olje, kokosovo, oljčno in Å¡e marsikatero, ki ga imate radi, bo naredilo čudeÅŸe za vaÅ¡e lase; samo segrejte olje in ga nanesite.

11. Eterična olja in rast las

Če ÅŸelite, da vaÅ¡i lasje rastejo hitreje, vam lahko pri tem resnično pomagajo eterična olja. Uporabljamo jih lahko po celotnem telesu, kako pa jih uporabiti na laseh? Priporočam, da skupaj z nekaj jojobinimi olji zmeÅ¡ate 3 kapljice sivkinega, 3 kapljice roÅŸmarinovega, 2 kapljici timijanovega in cedrinega olja. To oljno meÅ¡anico nanesite na lase in počakajte nekaj minut na rezultat. S ponovnim nanosom boste dosegli bolj zdrav videz vaÅ¡ih las in podprli njihovo rast.

12. Vitamini za rast las

VaÅ¡i lasje lahko so lahko dlje časa zelo suhi, krhki in poÅ¡kodovani, zlasti zaradi nezadostne oskrbe z vitamini. Gre predvsem za vitamin B, ki blagodejno vpliva ne le na lase, ampak tudi na koÅŸo. Lasje iz njega črpajo potrebne elemente za njihovo zdravo rast. Vitamina A in C tudi ne zanemarjajmo, zahvaljujoč tema bodo vaÅ¡i lasje daljÅ¡i in gostejÅ¡i. Lase lahko negujete tudi od zunaj – na primer s sokom iz krompirja (več o tem pa v enem od drugih nasvetov). Tudi topni vitamini bodo pomagali, vendar je najboljÅ¡a moÅŸnost, da jih zauÅŸijete z uÅŸivanjem hrane, bogate z vitamini.

13. Izogibajte se izdelkom na osnovi silikonov

Morda ste ÅŸe sliÅ¡ali, da izdelki, ki vsebujejo silikon, pomagajo lasem rasti in jim dajejo sijaj. Na ÅŸalost velja ravno obratno. Silikon lase ovije in jim prepreči dihanje, zamaÅ¡i lasne meÅ¡ičke in ne prepušča vlage, kar vodi v upočasnitev rasti las in sploÅ¡no oslabitev. Da, lasje lahko izgledajo bolj zdravi in ​​lepÅ¡i, vendar bodo na dolgi rok uničeni. To velja tudi za najbolj luksuzne pripravke, ki vsebujejo silikon. Preden začnete prazniti denarnico, najprej preizkusite enega od naÅ¡ih nasvetov!

14. Nikoli ne nanesite balzama na lasišče

Kot pri Å¡amponih, bodite pozorni tudi pri uporabi balzama. Če ga ÅŸelite nanesti najbolj pravilno, si spletite kito in balzam nanesite samo na spodnji, »viseči« del las. Če je mogoče, pustite balzam pribliÅŸno 10 minut, bodisi v sobi, kjer je veliko pare (na primer v kopalnici, medtem, ko si brijete noge :)) ali pa lase zavijte v brisačo. Zahvaljujoč toploti se bodo hranila bolje absorbirala in rezultat bo toliko bolj impresiven. Bodite previdni in nikoli ne nanaÅ¡ajte balzama na lasišče – s tem tvegate nepotrebno maščenje las in zamaÅ¡itev lasnih meÅ¡ičkov.

15. Pazite na prekomerno uporabo šampona in »drgnjenje« lasišča

To je nasvet Å¡tevilka ena najbolj usposobljenih stilistov. Å amponiranje in čiščenje koÅŸe je obvezno, pri lasišču pa je zadeva nekoliko drugačna. Prekomerna uporaba Å¡ampona lahko izsuÅ¡i lasišče, kar povzroča prhljaj. Prav tako lahko »drgnjenje« koÅŸe z nohti ali prevelikim pritiskom poÅ¡koduje lasišče. Za odstranitev ostankov izdelkov za oblikovanje je potrebna uporaba Å¡ampona. Vendar vedno pazite, da uporabite minimalno količino Å¡ampona in koÅŸo neÅŸno masirate s konicami prstov. Po neÅŸnem umivanju si lase sperite z mlačno vodo. Če vas skrbi, da boste uporabili preveč Å¡ampona, kupite »pumpico«, ki vam bo omogočala več nadzora nad doziranjem Å¡ampona. Za lase do dolÅŸine ramen običajno zadostujejo 1-2 pumpici Å¡ampona. Ne pozabite – zdrava koÅŸa je preprosto obvezna za rast zdravih las!

16. Zaznavanje stranskih učinkov zdravil

Zdravila so razvita z namenom odpravljanja bolnikovih primarnih zdravstvenih teşav. Vendar pa lahko zdravila včasih povzročajo številne neşelene učinke. Mnoga pogosto predpisana zdravila lahko povzročijo začasno upočasnitev rasti las, izpadanje las pri moških ali şenskah ali celo povzročijo trajno izgubo las. Vaš osebni zdravnik morda ne bo omenil vseh neşelenih učinkov zdravila, ki vam ga predpisuje, zato je pomembno, da si sami podrobno preberete navodilo za uporabo. Vaš farmacevt vam bo na zahtevo zagotovil več informacij o zdravilu, ki ga jemljete.

Izpadanje las kot stranski učinek se pogosto pojavi z naslednjimi vrstami zdravil: antikoagulanti (zmanjšujejo strjevanje krvi), protiglivičnimi zdravili (proti glivičnim mikroorganizmom, glivicam in kvasovkam), citostatiki (preprečujejo rast rakavih celic) in nesteroidnimi protivnetnimi zdravili (NSPVZ).

Stranski učinek izpadanja las se najpogosteje pojavi z zdravili za naslednje zdravstvene teşave: akne, visok holesterol, depresija, debelost, glavkom, protin, visok krvni tlak, hormonske bolezni, artritis, bolezen ščitnice, razjede.

Ko vam zdravnik predpiše zdravilo ali priporoči določeno zdravilo brez recepta, se pozanimajte o najpogostejših stranskih učinkih zdravila ali neposredno vprašajte, če zdravilo vpliva na rast las. Če je temu tako, prosite za enako učinkovito alternativno zdravilo.

17. Kontrola in preventiva

Namen kontrole las je pravočasno odkriti opozorilne znake. Vedno obstaja večja moşnost za uspešno zdravljenje, če pravočasno odkrijemo upočasnitev rasti las ali neko bolezensko stanje koşe.

Enkrat na mesec preštejte, koliko las ste izgubili v enem dnevu. Vse, kar morate storiti, je prešteti lase, ki so med umivanjem izpadli. Po umivanju in temeljitem sušenju las previdno preglejte še lasišče.

Najprej vizualno preglejte svojo koÅŸo. Za ogled zadnje strani glave uporabite dva ogledala. Na posameznih predelih glave (na straneh, sprednjem predelu, na lasišča, verteksu (najviÅ¡jem predelu glave – t.i. »krona«), za uÅ¡esi) opazujte:

  • rob lasišča
  • gostoto las
  • formacijo prhljaja
  • proizvodnjo loja oz. sebuma
  • formacijo izpuščajev ali mehurjev
  • rdečico koÅŸe
  • rane ali krvavitve
  • druge spremembe strukture koÅŸe (brazgotine, odebelitev)

Nato preverite koşo še z dotikom. S konicami prstov neşno potegnite po koşi med lasmi in bodite pozorni na:

  • občutljivost koÅŸe na dotik
  • srbenje, pekoč občutek ali bolečino
  • nepravilnosti na koÅŸi (bule, izbokline)

Z zgodnjo reakcijo na pojav nekaterih simptomov lahko takoj zaustavimo spremembe, ki bi lahko sčasoma negativno vplivale na rast las ali zdravje lasišča.

Če so vam v preteklosti lasje prekomerno izpadali, vendar je trenutno stanje stabilno, vam ni treba čakati, da se rast las začne ponovno, vendar lahko preventivno ukrepate. Izberite primerno preventivno sredstvo glede na vrsto alopecije (plešavosti). Pri androgeni ali hormonski alopeciji uporabite vitamine za lase, šampon za zdravljenje brez kemikalij.

by: gettik

Author

You May Also Like…

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0
    0
    Vaša košarica
    Vaša košarica je praznaNazaj v trgovino
      Calculate Shipping
      Apply Coupon